Amint már hírt adtunk róla, a 2012-es Genfestet, a fiatalok nagyszabású, nemzetközi összejövetelét augusztus 31. és szeptember 2. között rendezik meg Budapesten. Erre az eseményre – a több ezer magyar résztvevő mellett – kb. kilencezer fiatal érkezik az egész világról.

A rendezvény augusztus 31-i és szeptember 1-i helyszíne a Budapest Sportaréna, valamint – terveink szerint – a főváros néhány jellegzetes pontja, így az V. kerületi Erzsébet tér, a rakpart egy része, illetve néhány híd.

Szeptember másodikán, vasárnap délelőtt a katolikus fiatalok számára a budapesti Szent István Bazilika előtti téren tervezünk szentmisét, melyet Erdő Péter bíboros úr celebrál.

A más felekezetűek a környező templomokban vesznek részt szertartásokon, a más vallásúak pedig ez alatt imaházakban gyűlnek össze, közös imádságra.

A délelőtt, illetve a három napos program minden résztvevő számára a Genfest üzenetének felolvasásával zárul a Szent István Bazilika előtti téren, majd mindenki hazaindul, hogy otthon folytassa, megélje és továbbadja ezt az üzenetet a saját környezetében.

Néhány szó a Genfest történetéről:

A Fokolare mozgalomban már a kezdetektől fogva főszereplőként voltak jelen a fiatalok, akik mindig is magukénak vallották és mindent megtettek azért a célért, hogy az emberiség a testvériséget valóra váltva egyetlen nagy családot alkosson. 1967-től ‘Egyesüljünk’ felkiáltással megalakultak az első gen csoportok. Chiara Lubich tekintetüket a világ fiatalsága felé fordítja. Néhány évvel később a gen Mozgalom életének kisugárzásaként 1983-ban megszületnek a Fiatalok az egyesült világért. A Genfestek a genek és az egyesült világért élő fiatalok történelmének mérföldkövei.

● 1973 – Loppianóban, Firenze közelében 8 000 fiatal gyűlt össze az első Genfest alkalmával.

● 1975 – Rómában, a Palaeur Sportcsarnok tele volt olyan fiatalokkal, akiket VI. Pál pápa fogadott és megáldott. Ettől kezdve a Genfest a fiatalok ötévenkénti találkozási pontja lett.

● 1980 – A hidegháború közepette 40 000-en gyűltek össze a római Flaminio Stadionban, hogy tanúi legyenek annak, az egyesült világ lehetséges. A találkozó címe: “Az egyesült világért.”

● 1985 – A Genfest címe: “Több út az egyesült világért”. Chiara Lubich beszédében körvonalazta a frissen megszületett Fiatalok az Egyesült Világért Mozgalom “egyesült világ” programját.

● 1987 – 120 000 fiatal gyűlt össze a nemzeti Genfestekre 5 kontinens 40 nemzetében, hogy saját országaikban az egység hiányára összpontosítsanak és válaszul kifejezett, konkrét akciókat indítsanak.

● 1990 – A római Palaeur Sportcsarnokban végre a kelet-európai fiatalok is jelen voltak a berlini fal leomlása után. Az a személy fogadta őket, aki hozzájárult a „vasfüggöny” megszűnéséhez: II. János Pál pápa. A Genfest címe ez volt: “Egyesült világ – történelmet író ideál.”

● 1993 – 55 Genfestet szerveztek meg világszerte.

● 1995 – Műholdas összeköttetéssel és internet kapcsolattal világszinten követhető volt az esemény, amely elindította az első Egyesült Világ Hetét, amely során az adott országokban különböző kezdeményezések által próbálták formálni a közvéleményt. Az akciókat egy erős ideál teszi érdekessé: meggyőzni a világot arról, hogy “Ütött a testvériség órája!”. A mottó: “Mutassuk meg az egyesült világot!”

● 2000 – A Genfest a római Ifjúsági Világtalálkozó keretein belül került megrendezésre. Bemutatta annak a Chiara “Luce” Badanonak a radikális életét, akit 2010. szeptember 25-én avattak boldoggá.

A 2012-es Genfest Magyarországon, Budapesten kerül megrendezésre.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Új város

Új város

Jezsuita bloggerek

Új ifjú