Pár hónapja a vasárnapi misék végén imádkozunk érte. Egyre több egyházmegyei program szerveződik, hogy közösségileg is készüljünk rá. De mi is ez a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus? Honnan jött, miről szól, mi a célja? Ezekről beszélgettünk Gőbel Ágostonnal, a NEK kommunikációs referensével.

- Hogyan kerültél kapcsolatba a 2020-as Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus szervezésével?

Egyik nap Fábry Kornél atya - akiről akkor már tudtam, hogy a NEK főtitkára - meghívott pizzázni és mondta, hogy a 2020-as budapesti eseményről szeretne velem eszmét cserélni. Ez gyanús volt. Elsőre az ugrott be, hogy műsorvezetői feladatokról lehet szó, de nincs ahhoz még egy kicsit korán? 2017 első hónapjaiban jártunk ekkor. Beszélgetni kezdtünk Kornéllal és hamar világossá vált, hogy a sajtókommunikáció területe várna rám a szervezőcsapatban. Nyeltem kettőt és kértem egy hónap gondolkodási időt. Végül igent mondtam. Talán az óriási kihívás ragadott meg. Nagyon szerettem az előző munkahelyemet (rádióztam), tehát nem az volt a helyzet, hogy éppen munkát kerestem vagy el akartam volna jönni a rádióból. Ugyanakkor mélyen megérintett Ferenc pápának a krakkói Ifjúsági Világtalálkozó virrasztásán elmondott beszéde arról, hogy a legnagyobb veszély, ami ránk, keresztényekre leselkedhet, az a díványboldogság és hogy keresnünk kell a kihívásokat, mert ezekben találkozhatunk igazán Jézussal. Igent mondtam erre a kihívásra, így kerültem be a NEK kommunikációs csapatába.

- Milyen rendezvény az eucharisztikus kongresszus? Miről szól, mi a célja?

Az a benyomásom, hogy picit öngóllal indulunk. Amikor az emberek meghallják, hogy eucharisztikus kongresszus, akkor rendszerint csak két szót nem értenek belőle. Az elsőt és a másodikat. Hogyha értik is, akkor az a reakció, hogy az Eucharisztia biztos valami komoly teológiai témát jelöl, kongresszusra pedig nem járok, tehát valószínűleg nem érint engem ez az egész. Pedig dehogynem.

Az eucharisztikus kongresszus egy 4 évenként megrendezett egyhetes ünnepségsorozat, melynek során Jézus Krisztust ünnepeljük, aki az Oltáriszentségben velünk maradt. Most az 52. ilyen kongresszus lesz 2020. szeptember 13. és 20. között Budapesten. Már az első alkalmak során, a XIX. század végén kialakult egy programváz, amihez a mai napig tartják magukat a szervezők: például nyitó szentmise több ezer fős elsőáldozással. A legutóbbi eucharisztikus kongresszuson, a Fülöp-szigeteki Cebuban is így történt; csodálatos, felemelő alkalom volt látni több mint 5000 embert, ahogy először találkozik az Oltáriszentséggel. Aztán délelőttönként imádság, majd tanúságtételek, katekézisek, előadások és műhelymunkák színesítik az eseményt. Délután városszerte mindenki számára nyitott kulturális és egyéb programok várhatók. Lesz fiatalok estje, sok zenével, dicsőítéssel, szentségimádással. Az eucharisztikus körmenetet megelőző szentmise várhatóan a Kossuth téren lesz, ahonnan fáklyákkal megyünk majd át a Hősök terére. Ide tervezzük a záró szentmisét is. Bárki, aki regisztrál, részt vehet a kongresszus délelőtti programjain. A délutáni és az esti alkalmak szabadon látogathatók.

Az eucharisztikus kongresszusok másik célja, hogy az egyházról kialakult képet pozitív irányba formálja. A NEK által bemutathatunk egy szerethető egyházat, persze nem tagadva az emberi hibákat. Rendkívül fontosnak érzem, hogy ezen a rendezvényen keresztül felmutathatjuk az egyház krisztusi arcát.

- Ugye volt már hazánkban ilyen esemény?

1938-ban már volt Magyarországon Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus. Félmillió résztvevője volt a Hősök terén a záró szentmisének. Hatalmas tömeg vett részt a körmeneten is.

A kongresszus során nem fukarkodtak a látványelemekkel. A Citadellára hatalmas fénykeresztet állítottak, az Oltáriszentséget pedig ünnepi fényárban (és persze vízen) úszó hajókkal hozták a körmenetre. A hajók előtte nagy utat tettek meg az Eucharisztiával, ezeket a hajókat a parton emberek ezrei követték. Akkor nyerte el mai formáját a budapesti Hősök tere. Díszkivilágítást kapott a Lánchíd. Egyrészt azért is lehettek olyan sokan azon a kongresszuson, azért volt annyira népszerű, mert akkor az volt a „fő műsor”. Nem volt még se televízió, se internet, így ez volt a program az embereknek. Ugyanakkor egy hatalmas békekiáltás is volt a ’38-as esemény. „Forrassz eggyé békességben minden népet, s nemzetet!” – énekelték a kongresszus himnuszának szövegét. Ma is aktuálisak ezek a gondolatok.

- A pápa el szokott jönni ezekre a kongresszusokra?

Természetesen meghívtuk Ferenc pápát. Bár fontos tudni, hogy itt nem alakult ki az a szokás, mint az ifjúsági világtalálkozók esetében, hogy a pápa személyesen is eljön. A NEK-re rendszerint pápai küldött érkezik. Hozzánk 1938-ben Eugenio Pacelli olasz bíboros látogatott el. Aki egyébként néhány hónappal később XII. Pius néven pápa lett.

- Hol volt az első kongresszus? Hogyan alakult ki a NEK?

A XIX. század végén egy Émilie Tamisier nevű hölgy évről évre zarándoklatot hirdetett Franciaországban azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet az Eucharisztia fontosságára. Ezek a zarándoklatok egyfajta reakciót is jelentettek az erősödő szekularizációra, ami igen jellemző volt akkor Franciaországban. Az 1874-es alkalomra közel 50 ezren jöttek el. 1881-ben már az első Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust tartották Lille-ben, amire szerte a világból érkeztek zarándokok. Tizenkét évvel később pápai küldött üdvözölte a résztvevőket Jeruzsálemben, ahol a nyolcadik kongresszust rendezték.

- Hol volt az előző kongresszus?

Ez amolyan kommunikációs érdekesség, de el kell mondanom, hogy ha nem mi kaptuk volna a 2020-as kongresszus rendezési lehetőségét, a hazai katolikus közvélemény jelentős részének fogalma sem lenne, hogy 2016-ban a Fülöp-szigeteki Cebuban volt az előző NEK. Ahol egyébként kétmillió ember zarándokolt együtt az Oltáriszentséggel. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy – különösen napjainkban – nagyon fontos a kommunikáció.

- Véleményed szerint mit adhat majd a kongresszus Magyarországnak, Budapestnek? Illetve Európának és a világnak?

Sokak számára ismerős lehet az ima, amit vasárnaponként mondunk a templomainkban a kongresszusért. Erről fontos tudni, hogy nem a kongresszus hivatalos imája, amit majd 2020-ban ad közre a NEK Titkárság, hanem az előkészületet segítő imádság. Ennek utolsó sorában szerepel, hogy „Add, hogy a készület ideje és az Eucharisztikus Kongresszus ünneplése egész hívő közösségünk, fővárosunk, népünk, Európa és a világ lelki megújulására szolgáljon!” Itt a kongresszus céljára tapintunk rá. Hiszen nem egy eseményre készülünk csupán, hanem ezen keresztül lelki megújulást remélünk. Szeretem hangsúlyozni, hogy ez egy világkongresszus és bőven ránk is fér, hogy nyitogassunk a szívünket a világ felé. Ugyanakkor ez az esemény összefoghatja a Kárpát-medence magyarságát is. Az egység felé vezető út lehet nemzeti és nemzetközi szinten. Nekünk, házigazda magyaroknak szívtágítás és egységbe kovácsoló erő is lehet.

- Hányan dolgoztok az eseményen?

A szervezésért felelős NEK Titkárság jelenleg 14 főből áll, de bőven vannak körülöttünk olyanok, akik önkéntesként vagy különböző bizottságokban (teológiai, társadalmi, képzőművészeti, stb.) dolgoznak a kongresszusért. Egyházmegyés vagy missziós küldöttek összesen körülbelül 400-an tevékenykednek napi szinten azért, hogy közösségükben, plébániájukon, egyházmegyéjükben előmozdítsák az eucharisztikus élet és ezen keresztül a kongresszus ügyét. Nyilván később sokkal több emberre lesz szükség, a rendezvény ideje alatt legalább 3500-4000 önkéntes kell majd.

- Hány résztvevőre számítotok 2020-ban?

A délelőtti programokon 15 és 30 ezer fő közötti létszámot, a délutáni programokon, különösen a körmeneten és a záró szentmisén több százezres résztvevői létszámot remélünk.

- Olykor úgy tűnik, hogy a szervezők és az egyház nem igazán kommunikálnak az eseményről közérthetően a fiatalok számára. Mi lehet ennek az oka?

„Győzni kell a fokozást” – szoktuk mondani a titkárságon. Több mint két évünk van még hátra. Ez nem sok, de nem is kevés. Fontos, hogy a tervezés profi legyen, mert csak akkor sikerülhet valami jól, ha előtte pontos volt a tervezés, az alapozás. Egyelőre olyan dolgokkal foglalkozunk, mint a honlapunk fejlesztése, hazai és külföldi sajtóorgánumokkal való kapcsolatfelvétel, hírlevél indítása minél több nyelven, a Youtube-csatornánk frissítése stb.

A fiatalokkal való kommunikáció kihívását mi is érezzük. Ezért is hívunk minden 15 és 30 év közötti fiatalt 2018. szeptember 15-re a MOM Sportközpontba egy ifjúsági eucharisztikus napra. Az alkalom mottója ez lesz: Egy nap Jézussal. Szeretnénk párbeszédre hívni a fiatalokat, hogy ők is magukénak érezzék a készület és az Eucharisztia ügyét. Az előző eucharisztikus kongresszusok résztvevői korfáját nézve feltűnő, hogy az átlagéletkor erősen a hatvan körül mozog, ezt szeretnénk legalább egy húszassal lejjebb hozni. Célunk továbbá egy „mini IVT”, egy kis ifjúsági világtalálkozó szervezése is. 2022-ig Európában nem lesz a keresztény ifjúságnak nagy rendezvénye (Panama után akkor lesz a következő IVT), ezért is szeretnénk 2020. szeptember 17. és 20. között egy ifjúsági eucharisztikus kongresszust a NEK keretein belül, aminek majd még nyilván meg kell találni a nevét, hogy az valóban hívogató és vonzó legyen.

- Hogyan lehetne felkelteni jobban az érdeklődést a fiatalokban a kongresszus iránt?

Fent van a YouTube csatornánkon a Mi a NEK?” című előadás, abból is képet lehet kapni a kongresszusról. Hátránya, hogy 57 perces. Bár a podcast korában talán nem lehetetlen meghallgatni egy ilyen videót. Célunk, hogy a legfontosabb információkat megtartva lerövidítsük és létrehozzunk egy 3-4 perces videót, ami közérthetően elmondja, mi is ez a program. Ez jelenleg is készül. Nyilván szükségünk lesz mottókra, szlogenekre. Sok dologra, amitől vonzó lehet egy ilyen esemény. Nem fogunk unatkozni 2020 szeptemberéig.

- Kik vehetnek rész a kongresszuson? Csak katolikusok? Vagy más (keresztény) felekezetűek is?

Állandó és fontos téma a kongresszus ökumenikus vonatkozása. Az előkészület részeként 2018 novemberében Esztergom ad otthont egy tudományos konferenciának, ahova más felekezetű, sőt, más vallású emberek is jönnek előadni. Mindenki a maga szempontja szerint beszél majd az Eucharisztiáról. Illetve 2020. szeptember 13-án, a kongresszus nyitónapjának délutánján is lesz ökumenikus programunk. 20 000 fős gospel kórus fog együtt énekelni a Puskás Ferenc Stadionban, erre mindenkit várunk, aki szeretne az evangélium örömhíréről tanúságot tenni. A kórusba – amit az Örömteli Magyarországért Alapítvánnyal közösen szervezünk – már most lehet jelentkezni. Ez az esemény Guinness-rekordkísérlet is lesz egyben.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Új város

Új város

Jezsuita bloggerek

Új ifjú